Z ŻYCIA PARAFII: 14 grudnia 2015

Inauguracja Jubileuszu Miłosierdzia

Historyczny moment w Diecezji Radomskiej! Drzwi Katedry Opieki NMP stały się Drzwiami Świętymi. Przechodząc przez nie, można będzie uzyskać odpust zupełny, dokładnie na takich samych warunkach, jak np. w Bazylice Św. Jana na Lateranie.

– Wchodzimy w czas pogłębionej refleksji nad tajemnicą Bożego Miłosierdzia. Rozważamy Boże Miłosierdzie, dziękujemy za nie i uczymy się takiej postawy w życiu – powiedział Bp Henryk Tomasik podczas uroczystej inauguracji Roku Miłosierdzia w radomskiej katedrze. Pasterz Kościoła radomskiego dokoła obrzędu otwarcia głównych drzwi katedry, które stały się diecezjalną „Bramą Miłosierdzia”.

Radomskie uroczystości to diecezjalne przedłużenie uroczystości, które w 8 grudnia br. Odbyły się w Bazylice Św. Piotra na Watykanie. Mszy św. inaugurującej w naszej diecezji Jubileusz Miłosierdzia przewodniczył bp Henryk Tomasik; wraz z nim liturgię sprawował bp Piotr Turzyński i 60 kapłanów.

W homilii bp Tomasik przypomniał nauczanie Jezusa Chrystusa o miłosierdziu zawarte w przypowieści o nielitościwym dłużniku, a Rok Miłosierdzia zawierzył Najświętszej Maryi Pannie. – Wchodzimy w czas pogłębionej refleksji nad tajemnicą Bożego Miłosierdzia. Rozważamy Boże Miłosierdzie, dziękujemy za nie i uczymy się takiej postawy w życiu. Panu Bogu dziękujemy za Jego dar niewysłowionego miłosierdzia. A Rok Miłosierdzia, który dziś otwieramy na poziomie diecezji, zawierzamy Najświętszej Maryi Pannie. Ona najpełniej zna tajemnice Bożego miłosierdzia. Ona szczególnie i wyjątkowo doświadczyła miłosierdzia, a równocześnie okupiła swój udział w objawieniu miłosierdzia ofiarą serca. – mówił bp Tomasik.

Bp Henryk Tomasik, homilia:

Na początku Mszy św. do ołtarza zostały przyniesione znaki, które mają przypominać o szczególności Roku Miłosierdzia. Młodzież przyniosła kopie symboli ŚDM – krzyż oraz ikonę Matki Bożej Salus Populi Romani – to przypomnienie o spotkaniu młodych z papieżem, które w lipcu 2016 odbędzie się w Krakowie; wolontariusze Radomskiej Caristas przynieśli chleb – przypomnienie o uczynkach miłosierdzia; ojciec duchowny radomskiego seminarium przyniósł fioletową stułę – znak sakramentu pokuty i pojednania; natomiast diakoni przynieśli wodę święconą – zbliżający się 2016 r. to Jubileusz 1050. Rocznicy Chrztu Polski. Wymownym znakiem było odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych oraz przekazanie jubileuszowych świec przedstawicielom dekanatów Diecezji Radomskiej.

DSC_0289

Na zakończenie liturgii bp Henryk Tomasik zwrócił uwagę na inicjatywy związane z Rokiem Miłosierdzia. – Dziś na poziomie diecezji zainaugurowaliśmy Jubileusz Roku Miłosierdzia. Podczas obchodów możemy uzyskiwać odpust zupełny, a warunki i miejsca jego uzyskania prezentuje stosowny dekret. Dobrze się stało, że obchodom Jubileuszu będą towarzyszyć dwa ważne zewnętrzne znaki. Pierwszym jest możliwość codziennej spowiedzi w radomskiej katedrze: od 9.00 do 12.00 i od 14.30 do 17.30. Dyżury w konfesjonale podjęli księża z seminarium, kurii, sądu biskupiego i innych instytucji diecezjalnych. A drugi znak to całodobowa adoracja Najświętszego Sakramentu w sanktuarium MB Miłosierdzia w Skarżysku-Kamiennej. – powiedział bp Tomasik.

===> Zdjęcia