Z ŻYCIA PARAFII: 4 kwietnia 2020

Ogłoszenia duszpasterskie, Niedziela Palmowa, 5.04.2020 r.

1. Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej, rozpoczyna uroczysty obchód Wielkiego Tygodnia. Jego punktem kulminacyjnym będzie Święte Triduum Paschalne upamiętniające wydarzenia od Ostatniej Wieczerzy po chwalebny dzień zmartwychwstania Pańskiego. Zgodnie z zaleceniami KEP nie ma procesji z palmami i pokropienia, jest tylko obrzęd błogosławieństwa na początku Liturgii.
  2. W Wielki Czwartek zapraszamy na Mszę św. o godz. 18.00. To dzień ustanowienia sakramentu Eucharystii i Kapłaństwa. Nie ma procesji do ołtarza wystawienia. Najświętszy Sakrament pozostaje w tabernakulum. Po Mszy św. adoracja Najświętszego Sakramentu do godz. 22.00.
  3. W Wielki Piątek zapraszamy na Drogę Krzyżową o godz. 17.00 w Sanktuarium. Nie ma drogi krzyżowej ulicami naszej parafii. Po Drodze Krzyżowej Liturgia Wielkiego Piątku. Podczas adoracji Krzyża nie ma ucałowania. Stosujemy tylko przyklęknięcie lub głęboki ukłon. Na zakończenie Liturgii przenosimy Najświętszy Sakrament do skromnie urządzonego Grobu Pańskiego. Zapraszamy na adorację Najświętszego Sakramentu w ciszy do godz. 23.00. W tym dniu obowiązuje nas post ścisły i absolutna abstynencja.
  4. W Wielką Sobotę adoracja przy Grobie Pańskim od godz. 9.00. Wieczorną Liturgię Wielkiej Soboty rozpoczniemy o godz. 19.00. Pomija się obrzęd światła na początku liturgii jakim jest rozpalanie ogniska, a tylko zapala się paschał i pomijając procesję przechodzi się do Orędzia Wielkanocnego (Exsultet). Potem następuje „Liturgia Słowa”. W czasie „Liturgii chrzcielnej” odnowimy tylko przyrzeczenia chrzcielne. Potem następuje „Liturgia Eucharystyczna”.
  5. Nie ma tradycyjnego poświęcenia pokarmów na stół wielkanocny. Zamiast tego jest obrzęd błogosławieństwa posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym. Tekst błogosławieństwa znajduje się na naszej stronie internetowej, który można pobrać i wydrukować.
  6. W Wąsoszy Liturgia Wielkiego Czwartku o godz. 18.00, w Wielki Piątek Droga Krzyżowa o godz. 17.00 – nie ma drogi krzyżowej ulicami Wąsoszy, a po niej Liturgia Wielkiego Piątku, w Wielką Sobotę Liturgia o godz. 19.00 z uwzględnieniem tych samych wytycznych liturgicznych.
  7. Spowiedź święta w Sanktuarium w poniedziałek, wtorek i środę od godz. 16.30 i podczas Mszy św. wieczornej oraz po Liturgii Wielkiego Czwartku, Piątku i Soboty. W czasie Liturgii Triduum Paschalnego nie będzie spowiedzi.
  8. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego nie będzie procesji rezurekcyjnej, na zakończenie adoracji przy Grobie Pańskim kapłan udzieli błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem całej parafii stojąc przed wejściem do kościoła. W Niedzielę Wielkanocną Msza św. rezurekcyjna w Sanktuarium i w Wąsoszy o godz. 6.00.
  9. W Duraczowie Msze św. w Święta o godz. 9.45.
  10. Zgodnie z wytycznymi Konferencji Episkopatu Polski i Ministra Zdrowia odnoszące się do liczby uczestników w kościele w czasie Liturgii zachęcamy do uczestnictwa w Liturgii Wielkiego Tygodnia za pośrednictwem środków społecznego przekazu.
  11. Od Wielkiego Piątku rozpoczynamy nowennę przed Niedzielą Bożego Miłosierdzia.
  12. Na czas trwania pandemii uruchomiliśmy na naszym Facebooku Sanktuarium transmisję Apelu Maryjnego o godz. 21.00 i niedzielnej Mszy św. o godz. 17.00. Będziemy także transmitować Mszę św. w Wielki Czwartek o godz. 18.00.
  13. Wszystkim naszym Parafianom, Sympatykom naszego Sanktuarium życzymy głębokiego przeżycia świętego Triduum Paschalnego i opieki Matki Bożej Wychowawczyni. Szczęść Boże.