Ogłoszenia duszpasterskie, 6 Niedziela Zwykła, 11.02.2024 r.

1. Dzisiaj zapraszamy dzieci przygotowujące się do przyjęcia I Komunii Świętej wraz z rodzicami na Mszę św. o godz. 15.00 do kaplicy Domu Rekolekcyjnego. Dzieci odnowią przyrzeczenia chrzcielne.
  2. Dzisiaj przypada wspomnienie Matki Bożej z Lourdes – Światowy Dzień Chorego. Na Mszy św. o godz. 17.00 udzielimy sakramentu chorych.
  3. Za tydzień taca przeznaczona jest na dach. Za każdą ofiarę już dzisiaj dziękujemy. Bóg zapłać.
  4. W tym tygodniu rozpoczynamy okres Wielkiego Postu. W Środę Popielcową nasze głowy zostaną posypane popiołem na znak pokuty. Zapraszamy na Mszę św. w Sanktuarium o godz. 00 i 17.00. W Wąsoszy Msza św. o godz. 15.30, w Duraczowie o godz. 11.00, w Błotnicy o godz. 10.00. W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły oraz zupełna wstrzemięźliwość od alkoholu.
  5. Przepisy liturgiczne przypominają nam, że wszystkich katolików od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych we wszystkie piątki roku (z wyjątkiem uroczystości liturgicznych) oraz w Popielec. Ponadto katolicy pomiędzy 18. a rozpoczęciem 60. roku życia zobowiązani są do postu ograniczającego się do jednego posiłku do syta i dwóch lekkich w ciągu dnia w Popielec i w Wielki Piątek. Wielki Post jest tzw. czasem zakazanym dla wesel, zabaw i dyskotek. Post jest wyrazem zjednoczenia z cierpiącym Zbawicielem oraz środkiem do wewnętrznego oczyszczenia. Okres Postu jest także okresem pokuty, dlatego jako wierzący nie organizujemy hucznych zabaw i nie bierzemy udziału w takich spotkaniach.
  6. W piątki Wielkiego Postu zapraszamy na Drogę Krzyżową do Sanktuarium o godz. 16.30, w Wąsoszy o godz. 15.30.
  7. Zapraszamy na Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym we wszystkie Niedziele Wielkiego Postu o godz. 11.00. Msza św. będzie już bez kazania.
  8. Za udział w tych nabożeństwach możemy uzyskać odpust zupełny, czyli darowanie przez Boga kary doczesnej za grzechy, które zostały odpuszczone co do winy. Odpust ten możemy ofiarować za siebie lub za zmarłych. Do jego uzyskania konieczne jest spełnienie zwykłych warunków, to jest: stan łaski uświęcającej, przyjęcie w tym dniu Komunii Świętej, modlitwa w intencjach wyznaczonych przez Ojca Świętego, wyzbycie się przywiązania do grzechu nawet lekkiego.
  9. W środę rozpoczynamy także dni modlitwy o ducha pokuty. Prośmy w osobistej modlitwie o błogosławione owoce wielkopostnej przemiany w naszym życiu osobistym, rodzinnym, parafialnym i narodowym.
  10. Czas Wielkiego Postu to czas wyrzeczeń i spełniania warunków Wiekopostnych. Jednym z takich warunków jest jałmużna. Na stoliku od Środy Popielcowej będzie wystawiona puszka na jałmużnę wielkopostną. Przez cały Wielki Post możemy wrzucać do niej symboliczny grosz, rezygnując z konkretnych przyjemności i z zaoszczędzonych w ten sposób środków przeznaczyć je na rzecz potrzebujących pomocy seniorom – osobom starszym i chorym, które znajdują się w trudnej sytuacji życiowej. Jałmużna to „datek dla biednych i potrzebujących”, uczynek miłosierny. Pismo św. wiele razy wspomina o obowiązku dawania jałmużny. Jest ona czymś innym niż zwykła filantropia. Właściwym motywem dawania jałmużny jest miłość – miłość Boga i miłość bliźniego: „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (Mt 25, 41). Związek jałmużny z miłością sprawia, że jest ona cenniejsza od złota, że ubogaca nie tylko tego, który coś otrzymuje, ale również tego, który daje. Po zakończeniu Wielkiego Postu jałmużnę przekażemy Caritas Radomskiej.
  11. Dzisiaj w kościele rozpoczynamy Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Szczególną modlitwą otoczmy wszystkich dotkniętych tym nieszczęściem oraz ich rodziny, które cierpią z powodu pijaństwa swoich bliskich.
  • środa – św. Cyryl i Metody, Apostołowie Słowian.
  1. Wszystkim naszym Parafianom i Sympatykom naszej świątyni życzymy Bożego błogosławieństwa i opieki Matki Bożej Wychowawczyni w nadchodzącym tygodniu. Szczęść Boże.