Ogłoszenia duszpasterskie, Niedziela Palmowa, 28.03.2021 r.

1. We wskazaniach pastoralnych na Wielki Tydzień i Triduum Paschalne Konferencji Episkopatu Polski i wskazaniach w Diecezji Radomskiej czytamy następujące wytyczne:
  2. Bezwarunkowo obowiązujące są wszelkie zalecenia sanitarne, wymagające zasłaniania ust i nosa, stosowania środków dezynfekujących oraz zachowania właściwego dystansu między uczestnikami liturgii (uwzględniając warunki architektoniczne i obowiązujące limity gromadzących się w obiektach sakralnych).
  3. Konieczne jest przekazywanie wiernym (także z wykorzystaniem internetu) aktualnych informacji o porządku celebracji liturgicznych oraz zasad bezpiecznego uczestnictwa w obrzędach (przy wejściu do kościoła lub kaplicy należy umieścić informację z obowiązującym limitem osób zgromadzonych wewnątrz).
  4. W naszej świątyni na nabożeństwach i celebracji Eucharystii może jednocześnie przebywać 25 osób.
  5. Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej, rozpoczyna uroczysty obchód Wielkiego Tygodnia. Jego punktem kulminacyjnym będzie Święte Triduum Paschalne upamiętniające wydarzenia od Ostatniej Wieczerzy po chwalebny dzień zmartwychwstania Pańskiego. W czasie każdej Mszy św. obrzęd poświęcenia palm.
  6. W Wielki Czwartek zapraszamy na Mszę św. o godz. 18.00. To dzień ustanowienia sakramentu Eucharystii i Kapłaństwa. Procesja do kaplicy adoracji odbywa się z ograniczoną asystą i bez udziału wiernych. Po Mszy św. adoracja Najświętszego Sakramentu do godz. 22.00.
  7. W Wielki Piątek zapraszamy na Drogę Krzyżową o godz. 17.00 w Sanktuarium. Po Drodze Krzyżowej Liturgia Wielkiego Piątku. Podczas adoracji Krzyża tylko przewodniczący Liturgii może dokonać oddania czci przez pocałunek, pozostałym uczestnikom Liturgii zaleca się oddanie czci Krzyżowi klęcząc na swoich miejscach i śpiewanie pieśni oraz suplikacji. Procesja do Grobu Pańskiego odbywa się z ograniczoną asystą i bez udziału wiernych. Po zakończeniu Liturgii adoracja Najświętszego Sakramentu w ciszy do godz. 23.00. Zaleca się, aby adorować krzyż z właściwej odległości, bez całowania i dotykania.
  8. W tym dniu obowiązuje post ścisły i absolutna abstynencja.
  9. Jest to także I Piątek miesiąca. Komunię św. wynagradzająca będzie można przyjąć tylko w czasie Liturgii Męki Pańskiej. Do chorych z posługą sakramentalną udamy się od godz. 8.00 zachowując wszelkie środki ostrożności. Prosimy także zgłaszać w zakrystii lub telefonicznie chorych, którzy chcą skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania przed świętami.
  10. W Wielką Sobotę adoracja przy Grobie Pańskim od godz. 9.00. Wieczorną Liturgię Wielkiej Soboty rozpoczniemy o godz. 19.00. Liturgię rozpoczynamy wewnątrz Sanktuarium. Nie ma błogosławieństwa ognia na zewnątrz świątyni.
  11. W Wąsoszy Liturgia Wielkiego Czwartku o godz. 18.00, w Wielki Piątek Droga Krzyżowa o godz. 17.00 wewnątrz świątyni, a po niej Liturgia Wielkiego Piątku, w Wielką Sobotę Liturgia o godz. 19.00.
  12. Spowiedź święta w Sanktuarium w poniedziałek, wtorek i środę przed Mszą św. od godz. 16.30 oraz po Liturgii Wielkiego Czwartku, Piątku i Soboty. W czasie Liturgii Triduum Paschalnego nie będzie spowiedzi.
  13. W Niedzielę Wielkanocną Rezurekcja w Sanktuarium i w Wąsoszy o godz. 6.00.
  14. W Duraczowie Msze św. w Święta o godz. 9.45.
  15. Przed Mszą św. poranną w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego może odbyć się procesja rezurekcyjna w skromnej formie. Na zewnątrz udaje się przewodniczący liturgii z Najświętszym Sakramentem, duchowni i ograniczona asysta z zachowaniem odpowiednich odległości. Obchodzą kościół jeden raz, a pozostali wierni pozostają wewnątrz kościoła, bez przemieszczania się wykonując wielkanocne pieśni.
  16. Od Wielkiego Piątku rozpoczynamy nowennę przed Niedzielą Bożego Miłosierdzia.
  17. Dziękujemy mieszkańcom Duraczowa za ofiarę na kwiaty do Bożego Grobu w wysokości 300 zł., mieszkańcom Błotnicy za ofiarę 500 zł., mieszkańcom Koziej Woli Małej za ofiarę 940 zł., mieszkańcom Czarnej za ofiarę 400 zł., mieszkańcom Grzybowa za ofiarę 484 zł. Bóg zapłać.
  18. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego po Mszy św. o godz. 8.30 będzie zmiana tajemnic Żywego Różańca.
  19. W Poniedziałek Wielkanocny wypominki roczne zostaną odczytane 20 minut przed Mszą św. wieczorną. Msze św. według porządku świątecznego. Taca tradycyjnie przeznaczona jest na KUL.
  20. W środę, po Mszy św. wieczornej zapraszamy rodziców i chrzestnych dzieci, które mają przyjąć chrzest w Niedzielę Wielkanocną na katechezę i podpisanie ksiąg chrzcielnych.
  21. Błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny będzie odbywać się na zewnątrz kościoła z zachowaniem norm sanitarnych. Koszyczki należy trzymać w rękach, nie korzystając ze stolików. W poszczególnych miejscowościach parafii obrzęd błogosławieństwa pokarmów będzie odbywał się w ten sam sposób z zachowaniem wyżej podanych zasad. Prosimy o przygotowanie czystej wody. Kapłan przed poświęceniem pobłogosławi wodę, którą później poświęci pokarmy na stół wielkanocny.
  22. Święcenie pokarmów na stół wielkanocny w Wielką Sobotę:
  • Czarna – Sanktuarium: 10.00, 11.00, 12.00, 13.00, 14.00.
  • Grzybów Nowy: 9.30.
  • Kozia Wola Mała: 10. 00
  • Kozia Wola Duża (przed remizą na placu): 10.30.
  • Duraczów: 11.30.
  • Błotnica Mała: 12.00.
  • Błotnica Duża: 12.15.
  • Wąsosz: 13.00.
  • Małachów: 13.30.
  1. Wszystkim naszym Parafianom, Sympatykom naszego Sanktuarium życzymy głębokiego przeżycia świętego Triduum Paschalnego i opieki Matki Bożej Wychowawczyni. Szczęść Boże.