Święto Trzech Króli

6 stycznia w Kościele obchodzona jest uroczystość Objawienia Pańskiego. Tradycja święta Trzech Króli sięga III wieku, jest to jedno z najstarszych świąt w chrześcijaństwie. Tego dnia Kościół wspomina opisany w Ewangelii św. Mateusza hołd Trzech Mędrców ze Wschodu złożony Dzieciątku Jezus. Uroczystość związana jest ze święceniem kredy, kadzidła i wody. Poświęconą kredą na drzwiach domu wypisuje się litery K+M+B, co nawiązuje do inicjałów Trzech Króli. Spotykany jest również zapis C+M+B 2017. Znaczy to „Christus Mansionem Benedicat” – czyli „Niech Chrystus błogosławi ten dom (mieszkanie)” (niektórzy tłumaczą to: „Chryste błogosław temu domowi/mieszkaniu”). W związku z powyższym trzeba też powiedzieć, że dwukrotne pojawiające się „+”, to nie „plusiki”, tylko „krzyżyki” – znak błogosławieństwa.

W naszym Sanktuarium kredę, kadzidło i wodę poświęcił Ks. Proboszcz, który również tego dnia przewodniczył Mszy Świętej.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułem pt: „Dlaczego piszemy na drzwiach C+M+B?” na stronie internetowej http://www.deon.pl/religia/duchowosc-i-wiara/lyk-teologii/art,134,dlaczego-piszemy-na-drzwiach-cmb.html

ŚWIĘTO TRZECH KRÓLI - 06.101.2017